Kawałek historii

Początki karawaningu wiążą się z historią Romów, ponieważ właśnie ta społeczność około XIX wieku zaczęła wykorzystywać swoje wozy nie tylko do przemieszczania, ale również noclegu. Przebywanie w zamkniętym pojeździe chroniło od nieprzyjemnych temperatur i opadów w chłodnych miesiącach. W tym samym czasie skonstruowano pierwszą przyczepę kempingową o nazwie „Wędrowiec”. Modele, które znane Ci są dziś to kontynuacja turystycznych przyczep kempingowych produkowanych po 1920 roku w USA i Kanadzie. Kolejno w latach 30. i 40. XX wieku powstała w pełni mieszkalna wersja pojazdu, natomiast w latach 1950-1960 ukształtował się podział na dwa rodzaje kempingowych samochodów – kampery i naczepy kempingowe.


Co to jest karawaning i czym się cechuje?

Czym jest karawaning? Karawaningiem nazywa się podróż kamperem, samochodem z przyczepą kempingową lub innym autem przygotowanym do takich wypraw. Ta forma turystyki umożliwia pełną niezależność od bazy noclegowej i częstą zmianę miejsca wypoczynku, a co za tym idzie – odkrywanie nieznanych miejsc. W pojeździe przygotowanym do wakacyjnej trasy znajduje się wszystko, co potrzebne do życia kempingowego tzn. nocleg, sanitariat, gastronomia. Karawaning możesz uprawiać bez konieczności zakupu kampera czy przyczepy kempingowej, wystarczy, że znajdziesz godną polecenia wypożyczalnię tego typu samochodów. Styl karawaningu zależy od Twoich wymagań względem komfortu, budżetu, a także uprawnień do prowadzenia określonego typu pojazdu. Nie każda osoba odnajdzie się w warunkach kempingowych, choć możliwość aranżacji pojazdów i przyczep wedle najwyższych standardów może zadowolić nawet najbardziej wymagających wczasowiczów.


Opcje karawaningu:

Przyczepa kempingowa

Wyruszenie na wakacje z przyczepą kempingową to jedna z popularniejszych form karawaningu, jednak ten model wyjazdu podlega prawnym regulacjom określanym przez przepisy ruchu drogowego. Dostępne są różne rodzaje przyczep kempingowych, a poza ilością udogodnień możesz je sklasyfikować też na podstawie wagi. Przyczepę do 750 kg może prowadzić każda osoba z prawem jazdy kat. B. Ustalono także maksymalną, dopuszczalną wagę samochodu z pasażerami i wyposażeniem – 3500 kg. Połączone pojazdy nie mogą łącznie przekroczyć 4250 kg. Jazda z przyczepą kempingową wymaga wprawy za kierownicą. Ważne jest równomierne rozłożenie bagażu, które wyeliminuje tzw. wężykowanie przyczepy. W Polsce nie wszędzie jednak możesz zatrzymać się takim pojazdem, a większość postojów musi odbywać się na kempingach, bądź przystosowanych placach. Wyjątkiem jest zorganizowanie postoju na terenie prywatnym, np. jak parking sklepu, ale tu musimy uzyskać zgodę od właściciela.

Kamper

Kampery to wygodniejsza forma podróżowania, która pozwala na większą swobodę. W przystosowanym do karawaningu pojeździe znajdują się łóżka, kuchenka, toaleta, oraz prysznic. Takie wyposażenie samochodu wpływa na jego całkowitą masę i może utrudniać manewrowanie samochodem, jednak zaletą kampera jest jego lepsze przystosowanie do jazdy i większy komfort podróżowania. Do prowadzenia kampera uprawnia prawo jazdy kat. B, jeśli masa całkowita pojazdu nie przekracza 3500 kg. Zdarza się, że bardziej luksusowe pojazdy ważą więcej niż 3500 kg – w takich przypadkach niezbędne jest prawo jazdy kat. C1 lub C. Zasady noclegu w kamperze i miejsca postoju są takie same jak w przypadku przyczepy kempingowej i w większości europejskich lokalizacji możesz zatrzymać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Kamper kamperowi nie równy, a pojazdy różnią się od siebie typem, wielkością i liczbą funkcjonalności. Podróżowanie kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową staje się coraz popularniejsze wśród Polaków, choć trzeba przyznać, że krajowej infrastrukturze kempingowej brakuje trochę do standardów znanych z zagranicy. Podróżując przez Polskę, główną opcją zatrzymania się na dłużej są kempingi lub miejsca postojowe, np. w pobliżu marin żeglarskich. Większym problemem jest znalezienie miejsca zatrzymania w okresie zimowym. Ośrodki z polami kempingowymi są pozamykane, choć w ostatnich latach powoli widać tendencję otwierania się tego sektora na przyjmowanie turystów o każdej porze roku.


Wyposażenie na kempingu

Akcesoria których nie może zabraknąć podczas wypoczynku na kempingu? Poza miejscem do spania warto pamiętać o krzesłach. Takie meble powinny być praktyczne i składane, aby nie zajmowały dużo miejsca. Przyda się również stolik o podobnej konstrukcji, a dla większego komfortu możesz także zabrać ze sobą matę, którą wyścielisz przestrzeń pod nogami. Do utrzymania porządku posłużą Ci jednorazowe naczynia i sztućce. Pamiętaj o zestawie garnków i podstawowych produktach ułatwiających gotowanie. Czajnik również okazuje się niezastąpiony. Na dłuższy wyjazd warto zabrać ze sobą suszarkę do ubrań, szybkoschnące ręczniki i wygodne klapki. Nie możesz pominąć zestawu ładowarek i baterii, latarki oraz przydatnych narzędzi.


Podsumowanie

Niepodważalną zaletą karawaningu jest niezależność. Nie musisz z wyprzedzeniem rezerwować zakwaterowania i masz pełną kontrolę nad tym, gdzie zatrzymać się konkretnego dnia podróży. Karawaning jest dla Ciebie, jeśli lubisz odkrywać nieznane, poznawać nowych ludzi, a do życia na wakacjach nie potrzebujesz luksusowego apartamentu. Podróż w kamperze lub z przyczepą wymaga cierpliwości w poszukiwaniu miejsc przeznaczonych do postoju, a także zaradności podczas samodzielnego przygotowywania posiłków. To świetny pomysł na wakacje dla osób, które lubią obcować z przyrodą i nie boją się wyzwań w każdych warunkach atmosferycznych. Wyprawy karawaningowe stają się niepowtarzalne, wyjątkowe i warte podjęcia spędzenia wolnego czasu w tej formie.

Kontakt

Wyślij zapytanie

Jeśli nie znalazłeś interesującej Cię informacji na naszej stronie wówczas zachęcamy do kontaktu e-mailowego poprzez poniższy formularz bądź zadzwoń na jeden z podanych numerów telefonów.

contact
Adres

ul. Kopytko 58
43-382 Bielsko-Biała

Telefony

798-665-489 Andrzej

519-552-781 Grzegorz

509-828-155 Grzegorz

Kontakt

info@bierzkampera.pl

Czynne

24h

Copyright © 2022 FOXCOM.PL